sitename

מועדון הכדורגל בני יהודה תל אביב | האתר הרשמי

סיקור משחקים - דיווח חי בזמן משחק | צפייה בנתוני משחקים שהסתיימו
search
ראיון אישי
אתר בני יהודה
אתר בני יהודה | 02/03/2017

משה קונסטנטין: "אני יודע להגיע ללב של השחקן"

לאחר המהפך שעברה קבוצת הנוער במהלך העונה, נפגשנו עם המאמן משה קונסטנטין. "אני מאמין בצניעות וענווה. זה מה שאני רוצה להשריש בהם - לבוא, לעשות את העבודה כמו קילרים רציניים... ולצאת צנועים ושקטים. זה המוטו שלי". ראיון מקיף עם איש יוצא דופן

קבוצת הנוער של בני יהודה ת"א פתחה את העונה בצורה רעה מאוד. הקבוצה, שכללה הרבה שחקנים צעירים משנתון 1999, לא הצליחה להתלכד, ניצחה רק פעם אחת, לא צברה נקודות, ודישדשה במקום האחרון בטבלה. 

לאחר המחזור השישי, עם צבירה של 4 נקודות מ-18 ויחס שערים שלילי 10-2, פוטר המאמן איציק ברוך. את מקומו תפס מי שהיה בשנים האחרונות מאמן נערים א' - משה קונסטנטין

במחזור ה-13 חזרה הקבוצה לנצח. במחזור ה-17 עלתה מעל הקו האדום. בשבועות האחרונים זו כבר קבוצה אחרת, עם אנרגיה טובה ויכולת משכנעת. היום, לאחר המחזור ה-20, נמצאת קבוצת הנוער במקום ה-12 בטבלה, במרחק 10 נקודות מהקו האדום, עם 7 נצחונות. בנוסף הגיעה הקבוצה לשלב שמינית גמר הגביע, בו תתמודד מול בני אעבלין.

אין ספק שאחד האחראים המרכזיים למהפך שעברה קבוצת הנוער, הוא המאמן משה קונסטנטין.  משה, בן 47, היה שחקן עבר במכבי ת"א, צפרירים חולון, ועירוני אשדוד, בה שיחק לצד אלון מזרחי. ב-2004 התחיל קונסטנטין את קריירת האימון, בקבוצת ילדים בצפרירים חולון. 

  "לאחר שסיימתי את חלקי כשחקן פעיל, פניתי לאימון", מספר קונסטנטין, "בהתחלה בצפרירים, אחר כך עברתי לראשל"צ כעוזר מאמן נערים א'. התחלתי מהקרקעית. מבית הספר לכדורגל. בהמשך חזרתי לצפרירים ומשם לבני יהודה. 

"שמעון קורק ז"ל, שגידל אותי במכבי ת"א, חשב שאני יכול להתאים למחלקה ודרך יאנוש, המנהל המקצועי אז, הגעתי לפה. שמונה שנים עברו ואני עדיין כאן. התחלתי עם ילדים ג', שנתון 98', שהיה אמור להיות היום עובי הקורה של הנוער היום".

משה קונסטנטין עם חניכיו
קונסטנטין באימון. "כשאתה נוגע בלב, זה נכנס לראש" (צילום: איל אוחנה)

- התחלת את העונה שוב כמאמן נערים א'. חלמת לקבל הזדמנות לאמן את קבוצת הנוער של המועדון כבר העונה?

"האמת לא חשבתי בכיוון. נערים א', כשקיבלתי אותם, היו אתגר. זו ליגה מאוד קשה, שמורכבת משתי ליגות של 8 קבוצות. עשינו חושבים איך להשאיר את הקבוצה הזו ליגה, וזה הפך להיות לפרוייקט רציני בשבילי. היו ימים שנשארתי פה עד עשר בלילה במחשבה איך אני מביא לפה שחקנים. צלחנו את זה בהתחלה - פתיחה מאוד טובה. ליקטתי שחקנים מאוד מיוחדים, מחוייבים".


- הגעת לנוער כשהקבוצה היתה במצב גרוע. איך ניגשים לקבוצה במצב כזה? מה הדבר הראשון בו בחרת להשקיע ולטפל?

"כבר שבועיים-שלושה לפני שהגעתי, עקבתי אחרי קבוצת הנוער. ראיתי את כל המשחקים שלהם. הבנתי שאין לה את העוצמה שנדרשת לקבוצת נוער. לא היו לקבוצה מספיק שחקנים דומיננטיים, מהחלק היותר בוגר של הקבוצה. הבנתי שהשנתון שאמור להצעיד את הקבוצה הזו קדימה - החריגים משנתון 1997-8, לא שם.  

"עשיתי אירגון מחדש וניסיתי לחשוב איך אני מעצים את הקבוצה הזו, איך אני מחדיר לה את כל הבגרות שאמורה להגיע מבחוץ לתוך המגרש. זה היה המהלך הראשון.

"אחרי זה דברים כבר באו כמובנים מאליהם, כי רוב שנתון 98' ו-99' הם שחקנים שכבר אימנתי. זו הקדנציה השלישית שלי איתם. אני קיבלתי אותם למחלקה ומשכתי אותם מאגודות אחרות. החיבור איתם כבר קיים. הקבוצה שלי בשנה שעברה, בנערים א', היתה מועמדת לאליפות. לקחתי את השחקנים שהיוו כובד המשקל בקבוצה ההיא שנה שעברה, ולדחוף אותם עכשיו עם הרבה ביטחון ואמון הדדי ביני ובינם".


- גם ההתחלה שלך בנוער לא היתה פשוטה. המשכתם את פתיחת העונה הרעה.

"שינויים לא קורים ביום אחד. חלק מהשחקנים בנוער לא הכירו אותי, את השיטה, את האירגון. אני חייב לציין שהרצינות והמקצוענות שהכתבנו להם, היא דבר שונה לחלוטין ממה שהם קיבלו פה בתחילת העונה. מדדתי שחקנים בניואנסים הכי קטנים. 

"באימונים הראשונים הייתי מאוד אסרטיבי וחד כלפיהם. היו אימונים ששלחתי 3-4 שחקנים הביתה על פס לא מדוייק. הם הבינו את הדרישה ואת התהליך, התכווננו אלי, והתוצאות באו בעקבות זה".


- מה עוד עשה את השינוי?

"היו כמה דברים. אני חייב להודות שהמנהל המקצועי משה הרשקו נותן פה רוח גבית מאוד טובה. מאוד נינוחה. הוא נותן הרבה טיפים, ואני לוקח מהם דברים. הוא עושה עבודה טובה גם בעניין הווידיאו. אנחנו יושבים יחד לפני ואת מה שחשוב הוא מעביר להם עם הווידיאו. מגיע לו שאפו גדול. אין ביננו אגו. כל מה שיעזור לקבוצה להתקדם ולהישאר בליגה, אני מקבל.

"ויש את העוזר שלי - שלומי. מהתחלה חשבתי שצריך עוזר מאוד לוייאלי לקבוצה הזו ויצא שקלעתי בינגו. הוא מאוד דומיננטי עם החבר'ה. קצת כמו מנהל קבוצה. החבר'ה קשובים אליו. מעבר לזה יש גם את ג'ורדי מנהל הכושר ואנחנו עובדים יחד בשילוב טוב. בסך הכל השינוי היה יחסית קל, אבל אנחנו עדיין בתהליך".


"יש לי שקט נפשי עצום. אני חושב שהשחקנים לקחו ממני את השקט והרוגע, במקום עצבים ולחץ"

  

- זה לא סוד שהקבוצה שלנו היא מהצעירות ביותר בליגת העל לנוער. איך מתמודדים עם צעירים כאלו בליגה כל כך קשה? איך בונים ביטחון?

 "קודם כל המון שיחות. יש לי פן אחד בקריירה שלי - שאני יודע להגיע ללב של השחקן. זה אחד הדברים היותר טובים שלי. ברגע שאתה נוגע בלב, זה נכנס לראש. השחקן יעבוד טוב בשבילך ועוד יותר טוב בשביל עצמו. 

"חוץ מזה, צריך לזכור שזה שנתון צעיר, אבל מאוד כישרוני. שהגיע כבר לגמר גביע, כמעט לקח גביע וכמעט לקח אליפות. זה לא הולך ברגל. יש חומר טוב לעבוד איתו. בסך הכל בקבוצה יש שילוב של כמה וכמה שחקנים שיחד עשו את ההבדל".


- יש הרבה סוגים של מאמנים - "מאמנים של שחקנים", המסתחבקים, ה"רס"רים" הקשוחים. איפה אתה ממקם את עצמך? 

"אני חושב שאני באמצע - 50:50. מן הסתם יש איזה דיסטנס בין מאמן ראשי לשחקנים. יש דברים שאני לא צריך להיכנס אליהם ואני לא נכנס. בדברים שאני כן צריך להיכנס, אני נכנס חזק מאוד. אין לי פשרות. ראיתם את זה היום כשפוצצתי את האימון. כאשר אימון לא מתנהל כפי שאני רוצה שהוא יתנהל, אין פשרות. 

"בניהול משחק, תוך כדי שדברים קורים, תגובות של שחקנים, אני יודע לפעמים לספור עד עשר. יש לי שקט נפשי עצום. אני חושב שגם זה חלק מהתהליך, שהשחקנים לקחו ממני את השקט ואת הרוגע, במקום עצבים ולחץ. אני מקרין להם את זה וככה זה בא לידי ביטוי".

משה קונסטנטין באימון
קונסטנטין עם חניכיו. "אני מאמין בעבודה קשה" (צילום: איל אוחנה)

- להרבה קבוצות כדורגל, גם לבני יהודה לאורך שנים, יש בעיה מנטלית - איך מתמודדים עם זה, בעיקר כשמדובר בשחקנים צעירים? בהתמודדות עם הצלחה ועם כישלון. 

"אנחנו מודעים לזה. גם עכשיו, בתקופה טובה, אחרי כל ניצחון, אנחנו צריכים להנחית אותם משבוע לשבוע. אני מאמין בצניעות וענווה. זה מה שאני רוצה להשריש בהם - לבוא, לעשות את העבודה כמו קילרים רציניים... ולצאת צנועים ושקטים. זה המוטו שלי. בנוסף, להתקדם שלב אחרי שלב. עדיין לא הגענו לקצה הסולם. אנחנו באמצע הסולם כרגע". 


- מה הם שלושת הערכים החשובים בעיניך להנחיל לכדורגלן צעיר?

"קודם כל מוסר עבודה. שנית, בנייה של חוסן מנטלי. שלישית, פיתוח של יכולת. אם אתה רוצה להמשיך להיות כדורגל מקצועי, אתה חייב לעבוד קשה, לפתח חוסן מנטלי - כי יש הרבה אכזבות והצלחות לאורך הדרך, ולעבוד על היכולת".


- איזה קשיים יש בעבודה במערכת כזו לחוצה - מצד ההנהלה, מצד האוהדים, וגם ההורים והשחקנים עצמם?

"זה לא דבר פשוט. קודם כל את ההנהלה אפשר לציין לטובה. הם היו מאוד קשובים למה שאני רציתי. לא כל הנהלה היתה מסכימה איתי וזורמת איתי. דרשתי שחקן זר והם לא בחלו בשום אמצעים להביא את ג'וף. כמו כן, רציתי מאוד ששחקנים חריגים, שכבר בבוגרים, יצטרפו לעזור לנוער. זה התבטא בעיקר עם דניאל אביטל שמשחק איתנו ונותן ערך מוסף מאוד מאוד רציני לקבוצה. מביא איתו הרבה דברים טובים. 

"להתמודד עם כל הדברים האלו זה דבר ממש לא קל, אבל אני נכנסתי תוך כדי תנועה לקבוצה הזו. לפעמים אתה מכבה שריפות, בשקט וברוגע, על מנת שלא תתעורר שריפה בצד השני. הכל כדי להגיע למטרה שלנו, במינימום זמן המוקצב לנו, שזה אומנם סוף העונה, אבל אני הצבתי לנו מטרה להגיע למצב שאנחנו נישאר בליגה שני מחזורים לפני סוף העונה". 


- קיבלת לקבוצה את הזר, ג'וף גאריה, תספר לנו קצת על השתלבותו בקבוצה. מה אתה עשית כדי לעזור לשחקן כל כך צעיר שמגיע לארץ זרה להצליח ולהשתלב בצורה טובה?

"קודם כל הוא השתלב בצורה מקסימלית. החבר'ה קיבלו אותו בצורה טובה. הוא השתלב יפה איתם. כבר יודע כמה מלים בעברית ולומד את ההוויה פה של החבר'ה. אני באופן אישי כבר הזמנתי אותו לארוחת שבת כמה פעמים. כמובן שיש את שמוליק בל, שמגיע לו כל הכבוד, שלקח אותו כסוג של פרוייקט, כמו אבא - תומך, עוזר, מלווה אותו לבית חולים כשהוא חולה עכשיו. זה לא מובן מאליו. 

"בצד המקצועי, הוא שחקן די חכם. הוא מבין מה אני דורש ממנו די מהר, כי הוא בא מנבחרת. הוא שחקן נבחרת שם. הוא יותר פתוח למשחק הטקסטי שלנו".

- הוא עשה הבדל משמעותי בקבוצה?

"חד משמעית כן. אין שחקנים עם מהירות כזו ב-90 אחוז מהליגה".

- והוא משפיע גם על החברים שלו לקבוצה?

"ברור. הוא נותן הרבה ביטחון, מעבר לזה שהוא מבקיע שערים מאוד חשובים. הוא מה שנתן לנו את האקסטרה פוש. פתאום עוד ניצחון, ועוד ניצחון, ועוד נקודה פה. הוא ערך מוסף".


"אנחנו עדיין לא בחוף מבטחים, אבל רואים את האור בקצה המנהרה"

 

- בני יהודה קיבלה בהגרלת שמינית גמר הגביע את קבוצת בני אעבלין. זו הגרלה נוחה יותר מאחרות? מה השאיפה שלך מהמפעל הזה השנה? אולי חלומות על תואר?

"אפשר לומר, אבל רק על הנייר. תכל'ס בשטח אני מאמין בעבודה קשה. זה לא יבוא לנו קל. העובדה שהם הגיעו למעמד הזה, כבר צריכה לתת להם כבוד. הם גם במקום הראשון בליגה הרביעית ומעומדים לעלות לשלישית. עשיתי קצת בדק בית על שחקני הקבוצה ויש להם שחקנים שמשחקים בקבוצה הבוגרת שלהם. מצד שני, בבית שלנו אנחנו צריכים לנצח כל קבוצה". 


- קבוצת הנוער של בני יהודה מעולם לא זכתה בגביע המדינה. מה השאיפה שלך במפעל הזה העונה?

"השאיפה שלי היא קודם כל להמשיך בדרך שבה אנחנו מתקדמים בליגה, שזה ייתן לנו ביטחון להמשכיות גם בגביע ולהגיע עד לטופ, כמובן. שילוב של שתי המטרות".


- קבוצת הנוער כבר נמצאת 10 נקודות מהקו האדום. אתה מרגיש שהעונה ניצלה או שזה מוקדם מכדי לשמוח?

"זה מוקדם. בתכל'ס יש עוד 10 משחקים, זה 30 נקודות בקופה. יש גם את המבחנים. היעד שלי, באופן אישי, זה להיות שני מחזורים לסיום עם 7 נקודות מהמבחנים. זה היעד שהצבנו פה ואני מאמין שנעמוד ביעד הזה. כמובן שצריך להמשיך בדרך בה אנחנו הולכים. אנחנו עדיין לא בחוף מבטחים, אבל רואים את האור בקצה המנהרה".


- אז איך ממשיכים את המומנטום החיובי של הקבוצה? איך דואגים שזה לא יתערער?

"קודם כל ממשיכים את אותה עשייה - עבודה ללא פשרות, אימונים לא קלים, ומקפידים על ה'ביחד'. זה עושה את ההבדל. זה עושה לנו טוב. יש שינויים קלים - בלם שנפצע, ג'וף שעכשיו חולה, אבל אני מקווה ששינוי אחד או שניים כאלה לא ייפגעו בנו. 

"בסך הכל ייצרנו פה איזה תלכיד. נכון שאין לי סגל גדול - 21 שחקנים זה לא סגל גדול לנוער, אבל יצרנו פה תחרות טובה, הוגנת ובפן המקצועי זה אלמנט מאוד רציני".


- יש פעילויות גיבוש מעבר לאימונים?

"דווקא השבוע היה איזה תיכנון לעשות פה מסיבה על האש, אבל זה לא יצא לפועל. היינו באיזו מסעדה בראשל"צ לפני שבועיים-שלושה. באופן כללי אנחנו יותר מתרכזים ב'ביחד' שבתוך האימונים וחושבים על איך אנחנו יוצרים עוד איזה מפגש חברתי בהמשך".

 

"אלון מזרחי בא ממש ממקום טוב. הוא תורם לחבר'ה מבחינת הדמות שלו. לפעמים הוא נותן שיחה קלה על ציונות ותורם בפן המנטלי" 

 

- יש בנוער לא מעט שחקנים שנעים בין הבוגרת לנוער. איך מתמודדים שחקנים במעברים האלה? איך אתה עוזר להם?

"ההתמודדות היא לא פשוטה. ברגע ששחקן עולה לבוגרים ואז חוזר חזרה לנוער, הוא מקבל סוג של סטירת לחי קטנה לאגו. לפעמים זה יכול להתבטא בזה שבנוער הוא יותר 'מרשה לעצמו'. 

"יש פה הרבה עבודה בפן הפסיכולוגי ובזה אנחנו מאוד נעזרים בצ'יקו - היועץ החינוכי והמנטלי. הוא כלי מאוד חשוב בעשייה של הקבוצה. הוא מציב להם הרבה מטרות, תוך כדי תנועה, טבלאות התקדמות מסויימות, יעדים לכל שחקן ושחקן. לעשות כל פעולה שאנחנו רגילים לעשות, הרבה יותר פעמים, לפי חוק המספרים הגדולים". 


- איך מתמודד שחקן כמו דניאל אביטל, שלא רק יושב על הספסל בבוגרים, אלא ממש משחק בקבוצה הבוגרת ואז פתאום חוזר לשחק בנוער?

"דניאל מקסים ובוגר. אולי בפעם הראשונה שהוא חזר לשחק איתנו, זה קצת פחות הסתדר לו, אבל הוא הבין שאם אנחנו נשיג את המטרה, יהיו לו הרבה מאוד מניות בעניין הזה. אני מדבר איתו הרבה, מדי שבוע. הוא בא מחוייב על 100 אחוז. אין מלים לתאר".


- איך מכינים מראש שחקן למעבר הזה בין הבוגרים לנוער? אנחנו רואים הרבה שחקנים שהם מדהימים בנוער והולכים לאיבוד במעבר לבוגרים. כאשר מזהים מישהו עם פוטנציאל לבוגרים, יש איזה תהליך שעושים איתו?

"בתחילת שנה נעשו פה, לדעתי, כמה טעויות. העלו שחקנים שהם רק שנה ראשונה בנוער להתאמן עם הבוגרים. השחקנים הללו פירשו את זה בצורה אחת, המאמן של הבוגרים פירש את זה בצורה שונה. זה תהליך שצריך לעשות בצורה מבוקרת. צריך ללוות שחקן כזה. לא ישר לזרוק אותו למים העמוקים".

- יש תהליך כזה בבני יהודה? שמלווים שחקנים כאלו מקרוב?

"כרגע יש. בגדול קצת עצרנו את העלייה הזו של השחקנים לבוגרים, גם בגלל שהבוגרים עברו חיזוק בינואר והקבוצה התאזנה, וגם כי אצלנו אנחנו עדיין צריכים את השחקנים האלה קשובים אלינו במאה אחוז ולא עם חצי ראש בבוגרים". 


- נדמה שהשילוב של אלון מזרחי במערכת תורם גם לקבוצת הנוער. איך אתה רואה את זה? איך שחקן עבר בסדר גודל כזה נתפס על ידי השחקנים הצעירים?

"קודם כל אלון בא ממש ממקום טוב. הוא מנסה לעזור, משתולל על הגדרות ביציע במשחקים וזה סבבה. אני מאוד מכבד אותו ומעריך אותו. הוא אחד השחקנים היותר טובים שהיו בארץ. הוא תורם לחבר'ה מבחינת הדמות שלו. שחקנים שיש איתם איזו בעיה מסויימת, הוא ממוקד עליהם. הוא מנטרל אותם קצת מרעשים. לפעמים הוא נכנס ונותן איזו שיחה קלה על ציונות ותורם בפן המנטלי. באופן כללי הוא עוזר לנו. הוא גם ערוץ תקשורת בין הבוגרים לנוער". 


- יש לך בן בקבוצה הבוגרת. איך זה משפיע עליך? איך החיבור משפיע עליו?

"האמת היא... וצר לי להגיד את זה, אבל אני הפסדתי אותו בפן של 'האבא'. אני לא אבא קונבנציונלי. אני אבא שמאמן במועדון שבו הוא משחק. כל השנים שהילד הזה גדל פה במועדון, נתתי לו לשחות לבד, לא התערבתי. הייתי חבר של המאמנים שלו, בלי לומר שום מלה. לפעמים הוא מקבל ממני טיפים, לפעמים אני לא רואה לנכון להעיר לו, אבל אני כל הזמן תומך. במיוחד בתקופה הזו". 


- לסיום, ספר לנו קצת מה אתה עושה כשאתה לא בכדורגל. מה אתה עושה בשעות הפנאי? 

"קודם כל, אני עובד בנק דיסקונט למעלה מ-20 שנה, במסלקה של הבנק. אני אבא לשניים - שי ודן, בן 11. אין לי הרבה שעות פנאי, במיוחד מאז שנכנסתי לתפקיד בנוער. כל אימון פה זה הרבה שעות לפני ואחרי. סך הכל זה מרגיש כמו מפעל חיים".


תודה רבה, משה, הלוואי שתמשיכו להצליח.

עוד ראיון אישי
המשחק הבא
ליגת הבורסה לניירות ערך | מחזור 29 | שני | 19.4.21
20:15 | איצטדיון טדי
בית
מול
בני יהודה ת
ליגת הבורסה לניירות ערך | מחזור 30 | ראשון | 25.4.21
20:00 | איצטדיון בלומפילד
בני יהודה ת
מול
הפועל חדרה
ליגת הבורסה לניירות ערך | מחזור 31 | |
19:00 | איצטדיון בלומפילד
בני יהודה ת
מול
מכבי נתניה
ליגת הבורסה לניירות ערך | מחזור 32 | |
19:00 | איצטדיון בלומפילד
בני יהודה ת
מול
הפועל ת
ליגת הבורסה לניירות ערך | מחזור 33 | |
19:00 | איצטדיון המושבה
הפועל כפ
מול
בני יהודה ת
טבלת הליגה
  קבוצה
1 מכבי ת"א
2 מכבי חיפה
3 מ.ס אשדוד
4 מכבי פ"ת
5 עירוני ק"ש
6 הפועל ב"ש
7 מכבי נתניה
8 בית"ר ירושלים
9 הפועל חיפה
10 הפועל חדרה
11 בני סכנין
12 הפועל ת"א
13 בני יהודה ת"א
14 הפועל כפ"ס
משחקים נצחונות תיקו הפסדים יחס שערים הפרש נקודות
28 18 8 2 23-51 28 62
28 19 4 5 22-54 32 61
28 14 5 9 27-40 13 47
28 12 5 11 24-27 3 41
29 11 7 11 32-28 -4 40
29 9 11 9 34-34 0 38
27 9 8 10 30-35 5 35
27 9 8 10 33-34 1 35
28 8 9 11 40-33 -7 33
27 8 8 11 29-26 -3 32
28 8 7 13 37-16 -21 31
28 7 9 12 30-18 -12 30
28 6 8 14 38-19 -19 26
27 6 5 16 36-20 -16 23
מבזקים מהשכונה
לבני יהודה תל אביב ערוץ יוטיוב ייחודי הכולל סרטונים, קליפים, ראיונות ועוד. להרשמה לערוץ ליחצו
| 21.12.20
לבני יהודה יש איזור מיוחד באתר "לאן", המוקדש למשחקי הקבוצה, לנוחותכם האוהדים. אתם מוזמנים ללחוץ כאן, להיכנס ולהזמין כרטיסים למשחקים
| 11.2.20
רוצים לדעת עוד על הקבוצה? להיחשף להצצות בלעדיות אל תוך המתרחש במועדון? הצטרפו לחשבון האינסטגרם שלנו - bnei_yehuda_tlv_official
| 21.1.21