sitename

מועדון הכדורגל בני יהודה תל אביב | האתר הרשמי

סיקור משחקים - דיווח חי בזמן משחק | צפייה בנתוני משחקים שהסתיימו
search
ראיון אישי
אתר בני יהודה
אתר בני יהודה | 19/07/2017

הרשקו: "האהבה האמיתית שלי היא לגדל ולטפח שחקנים צעירים"

למשה הרשקו, המנהל המקצועי של החטיבה הצעירה בבני יהודה, יש מטרות, ניסיון ואידיאולוגיה. רגע לפני פתיחת העונה החדשה הוא מסכם את זו שחלפה ומביט אל העתיד

משה הרשקו, בן 43, הגיע לבני יהודה בתחילת עונת 2016-17 כעוזר מאמן של אריק בנאדו, והפך במהלכה למנהל המקצועי של החטיבה הצעירה בבני יהודה.

הרשקו, שמאמן כבר 21 שנים, היה בוגר מחלקת הנוער של מכבי חיפה ושיחק כדורגל 12 שנה. מגיל 23 אימן, במשך 10 שנים, במכבי חיפה - מילדים ב' עד קבוצת הנוער. בהמשך אימן 5 שנים בהפועל כפר סבא, כשבעונה האחרונה שם, אימן את הבוגרים בליגה הלאומית.
לאחר מכן היה הרשקו מנהל מקצועי במכבי הרצליה, עוזר מאמן של אריק בנאדו בנבחרת האולימפית, ואחראי על פרוייקט מצויינות של השחקנים הצעירים בשפיים.

לקראת העונה השנייה שלו כמנהל מקצועי בחטיבה הצעירה של בני יהודה, נפגשנו איתו לשיחה על העונה שחלפה ועל העתיד.

- משה, איך אתה מסכם את החוויה בתחילת העונה בקבוצה הבוגרת של בני יהודה?

"זו היתה בסך הכל חוויה חיובית. לא סוד שהיו הרבה מכשולים ומקרים לא נעימים, אבל בחיים של מאמן זה קורה. הסיום היה מהיר ולא טוב, אבל מכל דבר אני מנסה לקחת את החיובי".

- מצד אחד איבדת את תפקיד עוזר המאמן בבוגרים, ומצד שני קיבלת תפקיד אחר מאוד משמעותי במועדון.

"הגעתי להיות פה עוזר מאמן רק בגלל אריק. האהבה האמיתית שלי היא לגדל ולטפח שחקנים, ויש הרבה שחקנים שטיפחתי והיום מצליחים מאוד.

"בהנהלת בני יהודה פנו אלי ואמרו לי שאני מפוטר מהבוגרים, אבל באותה נשימה ביקשו ממני לקחת את מחלקת הנוער. אריק מאוד פירגן ונתן לי את ברכתו. החלטתי שאני הולך על זה ונסגרתי על התפקיד".


- איך עושים מעבר כזה מהקבוצה הבוגרת לחטיבה הצעירה?

"כאדם די מנוסה, מהר מאוד למדתי את השטח. שבועיים-שלושה הסתובבתי בין הקבוצות, כמעט בלי שירגישו, ליד המאמנים - ראיתי, נשמתי, הרחתי את מה שקורה פה, בעיקר בקבוצת הנוער. 

"כאשר לקחתי את התפקיד התחייבתי בפני ההנהלה שקבוצת הנוער לא תרד. זה לא היה שחצני. זה היה מתוך הכרה בתהליכים שאני עושה, בידע שיש לי ובפוטנציאל שראיתי. הבנתי שהיו דברים שלא נעשו נכון וחשבתי שאני יכול לעזור להם לקרות".


עונת 2016-17 היתה עונה לא פשוטה לחטיבה הצעירה בבני יהודה. לצד שידרוג מתקנים ותנאים, היה נדמה, עד שלב מסויים, שהתוצאות לא מגיעות.

בסופו של דבר נערים א', שכבר הוכרזה כיורדת בטוחה, נשארה בליגה; נערים ב' סיימה במקום רביעי; נערים ג' הפסידה את האליפות ממש בשניה האחרונה; וקבוצת הנוער עשתה קאמבק אדיר עם 12 ניצחונות רצופים בכל המסגרות. 

- משה, רבים נותנים לך קרדיט על השינויים שקרו בעונה הזו בחטיבה. ספר לנו קצת על תהליך העבודה שלך?

"מחמיא לי שאנשים מעריכים את העבודה שעשיתי, אבל אני בן אדם אוהב לעבוד בצוות ואני יודע לקרב אנשים אליי - להחמיא מתי שצריך, ולהעמיד אנשים במקומם, בצורה מאוד מכבדת, כאשר הם טועים, מבלי לפגוע. 

"אני איש של עשייה וניסיתי לטפל בדברים שהיו בעיני בעייתיים. לא עשיתי את זה לבד. יש הרבה אנשים שנרתמו לעשייה. השתמשתי בכל האנשים שהיו במערכת כדי להוציא את הטוב.

"החטיבה כולה לא היתה במצב טוב כשהגעתי. היו הרבה רעשי רקע שהפריעו לעבודה התקינה. היום זה כבר לא קורה. אני עובד צמוד מאוד למאמנים - אם זה בביקורים במשחקים שלהם, אם זה בתוכניות האימון שהם מגישים לי כל שבוע, וגם בשיחות אישיות.

"אני לא מנהל מקצועי שיושב במשרד. אני כל היום במגרשים, נכנסתי לאימונים של כל הקבוצות, לקחתי שחקנים מוכשרים מכל קבוצה ועשיתי להם אימוני העשרה.

" מצאתי צוות פה שממש רוצה להצליח ורק צריך את ההכוונה הנכונה. נתתי לצ'יקו, המאמן המנטלי, סמכויות שלא היו לו והגדרת תפקיד מדוייקת, והוא עשה עבודה מדהימה.

"יש פה את אורי מאיש, שמעבר לאחריות שלו על בנייה גופנית, הוא כאילו נולד לתוך המועדון. כל כולו מוקדש להבאת והשארת שחקנים, וחיזוק שחקנים, במקצוענות. היה את שמוליק בל שעטף את כולם פה באהבה, ועוד אחרים.

ילדים ב עם המאמן
ילדים ב'. "לעבוד על בנייה גופנית מגיל צעיר" (צילום: ניר שבתאי)

"לא התפשרתי על שום דבר שקשור במשמעת וערכים חינוכיים. היו שחקנים שנאלצנו לשחרר מהמועדון על עבירות משמעת, בעיקר בקבוצת הנוער. אני לא מצטער על זה. בעיני אי אפשר אחרת.

"הכנסתי ערכים של מקצועיות, כמו עבודה מול וידיאו, אמצעי שווה ערך להרבה מאוד אימונים. גם צוות האימון וגם השחקנים הבינו מהר מאוד עד כמה זה חשוב וממש ביקשו את זה. עשיתי את זה הרבה בנוער וגם בנערים א', כאשר נכנסו לבעיה מסויימת לקראת סוף העונה. 

"הקפדתי על תזונאית שדואגת לתזונה של השחקנים. דאגתי שלכל מאמן יהיה גם עוזר מאמן, שהוא גם מנהל הקבוצה. ניטרלתי מעורבות של הורים. הכל כדי לבנות פה משהו הכי מקצועי יכול להיות והאמנתי שזה יביא תוצאות.

"עם כל הסיום היפה של העונה הזו, אני חייב להגיד שיש פה פוטנציאל שהוא מעבר לזה. מה שעשינו השנה הוא רק התחלה". 


הופתעתי ממה שקבוצת הנוער עשתה 


- איך פותרים את המתח שעשוי להיות בין המנהל המקצועי ובין המאמנים עצמם? איך משלבים מעורבות גדולה, כמו שאתה מתאר, ובכל זאת נותנים למאמן את ההרגשה שיש לו את המקום שלו ואת הכבוד שלו?

"זה אכן רגיש. דבר ראשון ישבתי עם כל המאמנים בפגישות אישיות והבהרתי להם שאני לא בא לקחת להם את התפקיד. אמרתי להם שאני מבחינתי עוזר המאמן שלהם. כל מה שאני רוצה זה להפרות את המאמנים ובמקביל ללמוד מהם. אם אתה בא בגישה כזו, ומראה למאמן שאתה לא מעליו, אלא כמוהו, זה עובד. 

"למדתי פה מכל מאמן דברים חדשים. אני לא דוחף את דעתי, אבל מנסה לגרום למאמן בסופו של דבר להתחבר לדרך שלי. לא כפיתי מעולם, על אף מאמן, את ההרכב או איך להעביר אימון; אבל הייתי שותף ומוביל לגבי איך אנחנו רוצים לשחק ולהתאמן, ולאן אנחנו רוצים להגיע. 

"עם הזמן המאמנים למדו שאני לא מתעסק בפוליטיקה ושאני תמיד זמין לכל אחד. אני חייב להחמיא לכל המאמנים  - לא נתקלתי בעניינים של אגו. ראיתי הרבה פירגון. היה לי כיף לעבוד איתם".

- איך היתה העבודה מול משה קונסטנטין, מאמן הנוער, שקיבל את הקבוצה במצב די קשה?

"כשאני הגעתי קבוצת הנוער היתה במקום אחרון עם ארבע נקודות שצברה, ופער של 7 נקודות מהקבוצה שמעליה. לא יכול להגיד שלא חששתי מהמצב. 

"ישבתי עם משה בכמה פגישות. עשינו סיעור מוחות עמוק. הבנו מה הבעיות בקבוצה. החלטנו על דרך שבה נלך, בלי לסטות ימינה ושמאלה, גם כשזה לא נוח.

"למשל, החלטנו שגם אם אנחנו צריכים שחקן מסויים לשבת, אבל באמצע השבוע הוא עשה משהו לא בסדר, הוא לא ישחק. היה לנו מצב כזה עם שחקן בכיר בנוער, והוא אכן לא הוזמן לשחק בשבת, בגלל עבירת משמעת שביצע. ידעתי שזה יכול לעורר ביקורת, אבל ידעתי שחייבים להראות דרך ולהביא ליישור קו.

"משה הוא בן אדם שמקשיב ומתייעץ. האגו אצלו לא משחק תפקיד. הוא מלא רצון ללמוד ולהתפתח. הוא המאמן ואני עזרתי לו ולעוזר המאמן שלומי שאול, שעשה עבודה נהדרת.

 
משה הרשקו וגוף גארייה
משה קונסטנטין. "בן אדם שמקשיב ומתייעץ. האגו אצלו לא משחק תפקיד" (צילום: ניר שבתאי)

"לאט לאט ראינו את הקבוצה משתפרת. למרות שבהתחלה עוד המשכנו להפסיד, משלב מסויים כבר היה ברור שהקבוצה לא נמצאת במקום שהיא ראויה לו. 

"בסופו של דבר, אפילו הופתעתי ממה שקבוצת הנוער עשתה. הופתעתי מקצב צבירת הנקודות. מ-12 הניצחונות הרצופים. היו משחקים שנעשו בהם דברים מדהימים, כמו המשחק בסכנין שהובלנו בו 0:1, אבל במחצית סכנין כבר הובילה 1:3. במחצית השנייה הפכנו את זה ל-3:5 לנו. 

"הרגשתי את הכוח והעוצמה של הקבוצה, את החיבור ביניהם והחיבור אלינו. הבנתי שיש פה משהו שאפשר לרוץ איתו עד הסוף, בליגה ובגביע. 

"לצערי, הגענו לחצי גביע אחרי השיא שלנו. התאכזבתי מהמשחק הזה. משה ואני הבנו עוד לפני שיש בעיה, אבל לא הצלחנו לעשות את השינוי ולהביא אותם למשחק במוכנות אידיאלית. היו גם שחקנים פצועים והיתה התרגשות גדולה של שחקנים מהמעמד". 

- איך אתה רואה את ההשתלבות של שחקני הנוער בקבוצה הבוגרת כעת ובעתיד?

"בסוף של דבר, מכל עונה בנוער, הדבר שהכי זוכרים זה כמה שחקנים עלו לקבוצה הבוגרת. זו היתה המטרה שלי העונה, מעבר להישרדות של הקבוצה בליגה. בסופו של דבר 6 שחקנים מהנוער התאמנו עם הבוגרים, חלקם כבר שיחקו, וזה חשוב.

"אני מנסה כל הזמן לשכנע את הבעלים ללכת על שחקני בית. לטווח ארוך זה גם זול יותר, אבל זה גם עניין של סמל, נשמה וזהות של מועדון. לדעתי זו צריכה להיות מדיניות ברורה של הנהלה - להעלות כל עונה לפחות שני שחקנים מהנוער לבוגרת. בהנהלה של בני יהודה מבינים טוב את הנושא, ואני מקווה שזו אכן תהיה המדיניות".

- מי השחקנים שבעיניך יכולים להיות העתיד של המועדון הזה?

"המעבר בין קבוצת הנוער לבוגרים הוא מעבר קשה, בעיקר כי אין אצלנו ליגת מילואים. שחקן בן 18-19 מגיע לבוגרים, להתאמן עם שחקנים בני 25-30 ועם זרים. זה מאוד קשה. 

"לדעתי בשנתיים הראשונות שחקנים שעולים מהנוער צריכים בעיקר להתאמן עם הקבוצה, ולהשתלב איפה שאפשר - גביע הטוטו, משחקי אימון. זה זמן הגיוני להסתגלות למעבר הזה, מלבד יחידי סגולה שמסתגלים מהר יותר.

"אני מאמין בדניאל אביטל, דניאל פלשר (שצריך להשתפר בכמה דברים), דניאל פישר, וגם שחקנים משנתון יותר צעיר, כמו ירדן שועה וליאל ביטון, שכבר משתלבים ויכולים להיות חלק מהקבוצה הבוגרת בעתיד". 

- מה העמדה שלך לגבי השאלת שחקנים צעירים לקבוצות אחרות, כדי שיקבלו דקות?

"בעיני, בשנה הראשונה ששחקן סיים את הנוער, לא צריך להשאיל אותו. הוא צריך לעלות לבוגרת, להכיר את המועדון, את המאמץ הפיזי, את האימונים של הבוגרים. אם בשנה השנייה מחליטים שאין סיכוי שהוא יקבל דקות משחק, אפשר להשאיל, אבל רק לקבוצה שיש הבנה איתה שהשחקן הולך ממש לשחק. אחרת אין טעם ועדיף שיישאר עוד שנה בבני יהודה, להתאמן ולהשתפשף, וברגע הראשון שיקבל את ההזדמנות, הוא צריך לעוט עליה". 


שחקן הכי צריך שיאמינו בו 


- הזכרת קודם את המאמן המנטלי, צ'יקו דורון. מה המשמעות של התפקיד והאיש במערך?

"כאמור התפקיד הזה לא היה מוגדר עד שהגעתי. צ'יקו עבד הרבה על קוד התנהגות - קוד אתי, שזה חשוב מאוד; אבל אני הרגשתי שצריך למקד אותו, בעיקר בקבוצות הנערים והנוער. רק אז התחילו לראות את העבודה שלו ואיך הוא מצליח לחדור ללב ולמוח של שחקנים.

"זה התבטא בשיחות אישיות עם שחקנים, בשיחות קבוצתיות פעם בשבוע, בלהציב לשחקנים מטרות וייעדים, במצגות שהוא ערך לשחקנים, וגם טיפים במשחק עצמו. 

"לדוגמה, לפעמים יש לשחקנים בעיה שהם מאבדים את הראש במהלך המשחק, בעיקר שחקנים מוכשרים. היה יפה לראות איך בעזרת סימן מסויים או קוד מסויים, שנקבע בינו ובין השחקן - איזה אקט ששחקן עושה תוך כדי משחק, זה מחזיר אותו לפוקוס. היה מדהים לראות איך זה עובד, לאט לאט, ועוזר לשחקנים להתאפס. 

"יש שחקנים שצריכים כל הזמן הכוונה ועצות, וצ'יקו היה שם בשבילם כל הזמן, ובסופו של דבר ראינו את זה בתפוקה של השחקנים.

"לדעתי, גם הקבוצה הבוגרת יכולה להרוויח ממאמן מנטלי. זה לא משהו שכל המאמנים הראשיים אוהבים אותו, אבל אם כן, זה יכול להיות מועיל מאוד. אני בעד".

- מה הדבר הכי חשוב בעיניך שצריך להעניק לשחקן צעיר, כדי להפוך אותו לשחקן טוב יותר כבוגר?

"שום דבר לא יכול להחליף שעות של אימונים. שחקן צריך להתאמן כמה שיותר, ולכן הכנסתי אימוני העשרות ואקסטרה מעבר לאימונים של כל הקבוצה. 

"צריך לאתר חולשות בשחקנים ולשפר אותן. צריך לחזק את הדברים הטבים בהם, וכמובן כל המעטפת - אימוני כוח, אימונים מנטליים, ועוד. הדור של היום מפונק יחסית לעבר. אתה צריך לפעמים להיות גם חבר וגם לדעת לשים גבולות. 

"שחקן הכי צריך שיאמינו בו. אם אין מאמן שמאמין בשחקן, הוא לא יהיה שחקן טוב, גם אם הוא הכי מוכשר בעולם. אם הוא לא יקבל דקות, אם הוא לא יקבל תמיכה גם בתקופות בהן הוא פחות טוב, הוא לא יהיה שחקן". 

- איזה תוכניות יש לך לעונה שתיכף מתחילה?

"בעיני עונה צריכה תמיד להיות טובה יותר מהעונה הקודמת. אני תמיד מחפש אתגרים. אני רוצה שהמשחקים של כל הקבוצות בחטיבה הצעירה יצולמו ויתועדו. נבדק שיתוף עם בית דני ברישות של מצלמות במגרש הסינטטי, כך שכל האימונים יתועדו. אני מקווה שזה יקרה. 

"אני אדרוש מכל המאמנים שיהיו פה להקפיד על ניתוח צילומים ובעזרתם עבודה מול שחקנים מסויימים או מול כל הקבוצה. אני גם מצפה ממאמנים לשדרג את הקבוצות שלהם על ידי הבאת שחקנים צעירים למועדון, אם הם טובים יותר מאלו הקיימים.

"אני רוצה להגדיל את צוות הבנייה הגופנית. צריך עוד איש בצוות הכושר הגופני ולהתחיל לעבוד עם שחקנים מגיל מאוד צעיר על בנייה גופנית נכונה.

"הייתי רוצה שקבוצות ייצאו למחנות אימונים, עדיף בחו"ל. אשמח אם קבוצות ישתתפו במהלך השנה בטורנירים בחו"ל. למרות שאני מבין את הבעיה הכספית, אלו דברים נחוצים. מעבר לחוויה, זה נותן לשחקנים ולמאמנים הרבה מאוד. הייתי רוצה להפוך את המועדון הזה ליותר מקצועי ממה שהוא היום".

- נסיים בפן אישי. מה החלום הכי גדול שלך כאיש מקצוע?

"מצד אחד אני שואף להיות מאמן לליגת העל, בנבחרות ואולי אפילו בחו"ל; אבל בד בבד זה שווה ערך מבחינתי לחלום של להצמיח שחקנים ולראות אותם פורחים בבוגרים. זה אולי נשמע נאיבי, אבל מבחינתי התרומה שלי לבירם כיאל, תומר חמד, ליאור רפאלוב, גיא מלמד ואחרים; שמשחקים היום בליגות גבוהות בארץ ובחו"ל; היא הישג. זה סיפוק אדיר להיות שם בשבילם ורובם לעולם לא שוכחים את זה".


עוד ראיון אישי
המשחק הבא
ליגת הבורסה לניירות ערך | מחזור 29 | שני | 19.4.21
20:15 | איצטדיון טדי
בית
מול
בני יהודה ת
ליגת הבורסה לניירות ערך | מחזור 30 | ראשון | 25.4.21
20:00 | איצטדיון בלומפילד
בני יהודה ת
מול
הפועל חדרה
ליגת הבורסה לניירות ערך | מחזור 31 | |
19:00 | איצטדיון בלומפילד
בני יהודה ת
מול
מכבי נתניה
ליגת הבורסה לניירות ערך | מחזור 32 | |
19:00 | איצטדיון בלומפילד
בני יהודה ת
מול
הפועל ת
ליגת הבורסה לניירות ערך | מחזור 33 | |
19:00 | איצטדיון המושבה
הפועל כפ
מול
בני יהודה ת
טבלת הליגה
  קבוצה
1 מכבי ת"א
2 מכבי חיפה
3 מ.ס אשדוד
4 מכבי פ"ת
5 עירוני ק"ש
6 הפועל ב"ש
7 מכבי נתניה
8 בית"ר ירושלים
9 הפועל חיפה
10 הפועל חדרה
11 בני סכנין
12 הפועל ת"א
13 בני יהודה ת"א
14 הפועל כפ"ס
משחקים נצחונות תיקו הפסדים יחס שערים הפרש נקודות
28 18 8 2 23-51 28 62
28 19 4 5 22-54 32 61
28 14 5 9 27-40 13 47
28 12 5 11 24-27 3 41
29 11 7 11 32-28 -4 40
29 9 11 9 34-34 0 38
27 9 8 10 30-35 5 35
27 9 8 10 33-34 1 35
28 8 9 11 40-33 -7 33
27 8 8 11 29-26 -3 32
28 8 7 13 37-16 -21 31
28 7 9 12 30-18 -12 30
28 6 8 14 38-19 -19 26
27 6 5 16 36-20 -16 23
מבזקים מהשכונה
לבני יהודה תל אביב ערוץ יוטיוב ייחודי הכולל סרטונים, קליפים, ראיונות ועוד. להרשמה לערוץ ליחצו
| 21.12.20
לבני יהודה יש איזור מיוחד באתר "לאן", המוקדש למשחקי הקבוצה, לנוחותכם האוהדים. אתם מוזמנים ללחוץ כאן, להיכנס ולהזמין כרטיסים למשחקים
| 11.2.20
רוצים לדעת עוד על הקבוצה? להיחשף להצצות בלעדיות אל תוך המתרחש במועדון? הצטרפו לחשבון האינסטגרם שלנו - bnei_yehuda_tlv_official
| 21.1.21